Książki dla niewidomych

Nasza biblioteka gromadzi i udostępnia książki przeznaczone dla osób niewidomych i słabowidzących. Posiadamy zarówno tradycyjne książki pisane alfabetem Braila, jak i ksiązki mówione, czyli audiobooki.

Zdecydowaliśmy się wyjść naprzeciw potrzebom niewidomych, ponieważ od dłuższego czasu docierały do nas informacje o problemach z dostępem do odpowiednich dla takich osób książek. Wprawdzie w ostatnich latach bardzo popularne stały się audiobooki, które są bardzo dobrą propozycją dla niewidomych, jednak większość bibliotek w takiej formie posiada wyłącznie dzieła literackie. Naszym celem jest udostępnienie książek o tematyce zdrowotnej. Dbamy o to, osoby niewidome miały zapewniony taki sam wybór tytułów, jak pozostali czytelnicy. Z tego względu w trakcie zakupu każdej nowej książki nabywamy zarówno zwykły egzemplarz, jak i wersję przeznaczoną dla osób mających problem ze wzrokiem. Umożliwiamy niewidomym poznanie treści na przykład takich książek jak „Nowoczesna diagnostyka”, „Encyklopedia zdrowego człowieka” albo „Znaczenie diety w leczeniu i zapobieganiu chorób”. Nieustannie poszerzamy nasze zbiory dla osób niewidomych, zakupując kolejne audiobooki i książki pisane alfabetem Braila. Od niedawna angażujemy się także w tworzenie książek mówionych o tematyce zdrowotnej.

4665554528_34b0d7e1ab_b

Osoby niepełnosprawne korzystające z naszej biblioteki mają zapewnione odpowiednie wsparcie ze strony pracowników. Dołożyliśmy także starań, aby dostosować do ich potrzeb katalogi komputerowe, dzięki czemu wyszukanie właściwych tytułów jest naprawdę proste.